Ľavá strana
Pravá strana

Prvou disciplínou D4L bol Atletický štvorboj!

25.10.2023 | Reportáž | Tím D4L

Atletický štvorboj pozná víťazov jednotlivých súťaží, ktorými boli beh cez prekážky na 60 metrov, skok do výšky, vrh guľov a beh na 600 metrov. Čo je však ešte dôležitejšie, poznáme úvodné poradie Dúbravskej 4ka ligy!

Žiaci základných škôl v Dúbravke sa stretli na podujatí Atletického štvorboja, ktorý organizovala MČ Bratislava-Dúbravka vďaka finančnej podpore BSK. Naše 4 školy, ktoré hodnotíme v rámci našej ligy boli na tomto podujatí doplnené o súktomnú Britskú školu v Dúbravke, ktorá sa však do našich štatistík nepočíta.

Behu na 60 metrov dievčat kraľovali žiačky z Nejedlého, zatiaľ čo u chlapcov najlepšie skončili žiaci Beňovského. Víťazmi tejto súťaže
sa stala Veronika S. z Nejedlého a Matej G. z Beňovského. V kategórii dievčat boli časy oproti chlapcom vyrovnanejšie.

V skoku do výšky zvíťazila žiačka ZŠ Pri kríži, ktorá ako jediná z dievčat skočila 136cm. "Skákala som dnes prvýkrát v živote, postupne som si však našla svoju techniku a bolo to v pohode. Som na týchto pretekoch prvýkrát a určite pôjdem aj na budúci rok", vyjadrila sa Jasmína V. o svojom pôsobení. V kategórii chlacov vyhral druhýkrát po behu na 60m Matej G. zo ZŠ Beňovského.
"Skákal som prvýkrát, môj víťazný skok bol 148cm. Skúšal som aj 155cm to už nevyšlo," odpovedal s úsmevom na otázky redaktora Matej.

Vrh guľou dopadol najlepšie v kategórii dievčat pre Elissu B. zo ZŠ Pri kríži, medzi chlapcami kraľoval opäť Matej G. zo ZŠ Beňovského.

V behu na 600m dopadli medzi chlapcami najlepšie žiaci zo Sokolíkovej a Beňovského, prvé miesto obsadil Mateja L. zo ZŠ Sokolíkova, ktorý hráva aktívne futbal za ŠK Slovan Bratislava. "Bežalo sa mi fajn, nešiel som na dno svojich síl. Preteky sa mi páčili, žiaľ na 60m cez prekážky som nedopadol najlepšie", okomentoval svoje výkony Mateja. V kategórii žiačok najlepšie zabehla 600m Marianna M.
zo ZŠ Sokolíkova.

Fotky z podujatia nájdete v galérii a kompletné bodovanie v štatistikách našej ligy.

Atletický štvorboj mal svojho celkového víťaza, školu ZŠ Beňovského, avšak vďaka rozdielnemu systému bodovania je dnes poradie
v našej lige pomerne rozdielne. Prvé tri miesta sú veľmi vyrovnané, na štvrtom mieste sa nachádza s bodovo výraznejším rozdielom
ZŠ Pri kríži. Aktuálne poradie ako aj  systém bodovania nájdete na našej webovej stránke.

Pre lepšiu ilustráciu v praxi vám však chceme priniesť aj vysvetlenie, ako sme dospeli k priebežnému poradiu po prvej súťaži,
ktorú sme hodnotili.
Výkonnostné body netreba obzvlášt komentovať, viete si ich pozrieť v štatistikách a finálny súčet vám vyjde po zrátaní výkonov žiakov
z jednotlivých škôl.
Účastnícke body sú však komplikovanejšie. V internej evidencii, ktorú si vedieme, máme poznačených žiakov, ktorí sa už stihli zapojiť.
Z Beňovského sa zúčastnilo 10 žiakov, z Nejedlého 12 žiakov, z Pri kríži 6 žiakov a zo Sokolíkovej 10 žiakov. Zúčastniť sa mohlo maximálne 16 žiakov z každej školy, 8 dievčat a 8 chlapcov. Za každého žiaka, keďže išlo o vôbec prvú udalosť, získala každá škola
21 bodov, 20 bonusových za prvoreprezentáciu a jeden účastnícky.
K celkovým bodom sme sa dostali súćtom výkonnostných a účastníckych bodov, ktorý bol vynásobený koeficientom škôl,
ktorý vznikol pre maximálnu férovosť a odvíja sa od počtu žiakov v jednotlivých školách na druhom stupni. Podrobne o koeficiente nájdete v pravidlách ligy.